Serdecznie zapraszamy do lektury przedstawiającej rys historyczny
Spółdzielni Mieszkaniowej "WSPÓLNOTA".
HISTORIA SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ „WSPÓLNOTA” W BĘDZINIE
SPÓŁDZIELCZOŚĆ W EUROPIE
Spółdzielczość w Europie jest bardzo ważnym sektorem gospodarki. Występuje ona zarówno w krajach „starej” jak i „nowej” Unii Europejskiej. Spółdzielczość jest równie mocno rozwinięta poza terytorium Europy. Szacuje się, że na całym świecie jest około 3 mln spółdzielni, 1 miliard członków i 280 milionów pracowników.
Mimo tak powszechnego zjawiska jakim jest spółdzielczości, nie ma ona jednolitych regulacji prawnych na szczeblach narodowych i wspólnotowych. Brak wspólnej definicji. Najczęściej jednak określana jest jako autonomiczne zrzeszenie osób, które zjednoczyły się dobrowolnie w celu zaspokojenia swoich wspólnych aspiracji i potrzeb ekonomicznych, społecznych i kulturalnych poprzez współposiadane i demokratycznie kontrolowane przedsiębiorstwo.
Spółdzielczość zajmuje bardzo ważną i istotną funkcję w wielu branżach przemysłu.
Poniżej znajdują się rankingi obrazujące rolę i skalę jaką spółdzielnie odgrywają w Europie.



Na podstawie powyżej przedstawionych rankingów i zestawień widać jak ogromna jest społeczna rola spółdzielni.
Doskonałym podsumowaniem tego, jak ważnym i istotnym elementem życia jest spółdzielczość są słowa papieża Franciszka, które wypowiedział w październiku 2013 roku po spotkaniu z Pauline Green - byłą prezydent Międzynarodowego Związku Spółdzielczego (MZS) i leaderami MZS.
